Jak prać w pralce, by nie zniszczyć ubrań? Objaśniamy oznaczenia na pralce i programy prania
Utrzymanie garderoby w doskonałym stanie wymaga wiedzy na temat rodzajów tkanin oraz programów, jakimi posługuje się pralka. Oznaczenia bywają jednak trudne do intuicyjnego odczytania. Sprawdź nasz poradnik i przekonaj się, jak prać w pralce w prawidłowy sposób!
Tajniki pielęgnacji tkanin
Troszczysz się o środowisko i chcesz cieszyć się swoimi ulubionymi ubraniami jak najdłużej? A może zależy Ci na utrzymaniu eleganckiej garderoby w pierwotnym stanie przez wiele lat od dnia zakupu? Właściwie dbanie o tkaniny zaczyna się już w trakcie pierwsze prania, które zawsze powinno być wykonywane prawidłowo.
Różnego rodzaju materiały mają odmienne właściwości. Jedne mogą dobrze znosić pranie w wysokiej temperaturze oraz przy intensywnych obrotach, inne wręcz przeciwnie. W wielu przypadkach niedostosowanie programu może spowodować nieodwracalne uszkodzenie odzieży, czyli np. utratę tekstury, skurczenie, rozciągnięcie, a nawet naderwanie.
Zatem jak prać w pralce, aby nie spowodować uszczerbku na ulubionych ubraniach? Poznaj programy prania i cenne wskazówki, które ułatwią Ci to zadanie!
Jak prać w pralce przy konkretnym rodzaju tkanin?
Zacznij od posegregowania odzieży. Utwórz grupy ubrań, z takimi samymi lub zbliżonymi zaleceniami dotyczącymi prania. Informacje na temat sugerowanych trybów czyszczenia znajdziesz na metce – zwykle są one przedstawione w postaci symbolicznych ikonek bądź krótkiego opisu. W ten sposób dowiesz się, jaka jest zalecana temperatura prania, czy tkanina wymaga łagodnych środków czyszczących, a także jak dany materiał znosi intensywne wirowanie bębna.
Ze względu na komfort noszenia metka została odcięta? To żaden problem! Niezbędne informacje możesz sprawdzić np. na stronie producenta odzieżowego, wyszukując ten sam lub podobny model. Alternatywnym rozwiązaniem jest samodzielne rozpoznanie tkaniny – zrobisz to bez trudu, porównując materiał z innymi ubraniami ze swojej garderoby.
Pranie warto posortować również ze względu na kolor. Weź pod uwagę zwłaszcza ubrania, które mogą farbować. Unikaj także wrzucania do bębna jasnej odzieży z ciemną – w ten sposób biel oraz czerń mogą łatwo i nieodwracalnie utracić swoją nieskazitelność.
Oznaczenia na pralce – objaśniamy ich znaczenie
Posegregowane ubrania to dopiero połowa sukcesu. Kluczowy etap zadania rozpoczyna się w momencie, gdy zdecydujesz się na pranie. Aby uruchomić pralkę, konieczny jest wybór odpowiedniego programu. Jaki z nich wybrać, aby zapewnić tkaninom skuteczne czyszczenie bez ryzyka uszczerbku?
Oznaczenia na pralce koncentrują się zwykle w okolicy pokrętła służącego do wskazania trybu pracy urządzenia. Jakie programy pralki masz do dyspozycji? Poznaj rozwiązania najczęściej występujące we wszystkich modelach – niezależnie od marki.
Krótkie pranie
To jedna ze standardowych opcji w każdej pralce. Program wyróżnia się czasem jego trwania – wynosi on zwykle mniej niż godzinę. Dzięki temu można szybko odświeżyć ubrania czy domowe tekstylia. Tego rodzaju pranie nie zapewnia jednak bardzo intensywnego czyszczenia – sprawdzi się tylko w przypadku powierzchownych i niezbyt uporczywych zabrudzeń.
Mix
Kolejny z najczęściej stosowanych trybów prania. Opcja cechuje się umiarkowaną temperaturą (zazwyczaj 40°C) i jest odpowiednia do czyszczenia większości popularnych materiałów. Pamiętaj jednak, aby wybierając mix, nie dokładać tkanin, które wymagają specjalnych warunków.
Delikatne pranie
To doskonałe rozwiązanie w przypadku odzieży wykonanej z jedwabiu, satyny czy wiskozy. Program opiera się na niskiej temperaturze i powolnym wirowaniu. W ten sposób ryzyko uszkodzenia cienkich i subtelnych tkanin zostaje zniwelowane.
Wełna/pranie ręczne
Większość pralek oferuje też tryb wełna/pranie ręczne. Został on stworzony do pielęgnacji odzieży wykonanej z przędzy pochodzenia zwierzęcego. Ten program również posługuje się niewysoką temperaturą i małą częstotliwością obrotów. Dodatkowo w trakcie cyklu zapewnia on dłuższe przerwy pozwalające środkowi czyszczącemu wniknąć głęboko w poskręcane włókna.
Sport/fitness
Jeżeli uprawiasz sport lub stawiasz na rekreację, z pewnością docenisz tryb sport/fitness. Odzież tego typu ma wiele cech odróżniających ją od zwykłych ubrań. W tym przypadku szczególnie ważne jest zachowanie właściwości tkanin. To one pozwalają skórze oddychać i doskonale pochłaniają wilgoć. Aby program zadziałał prawidłowo, nie dodawaj płynu zmiękczającego.
Program dla alergików
Liczne modele pralek posiadają też program antyalergiczny, który dzięki wielokrotnemu i wyjątkowo starannemu płukaniu gwarantuje usunięcie pyłków zgromadzonych na włóknach. Jest to szczególnie cenna możliwość dla osób borykających się ze skórnymi problemami powiązanymi z występowaniem alergii. Pamiętaj, aby w tym przypadku zadbać również o łagodne środki piorące rekomendowane dla wrażliwej skóry.
Firany/zasłony
Często napotkasz także funkcję firany/zasłony. Program przeważnie korzysta z wody o niskiej temperaturze i zapewnia wstępne płukanie, aby przed właściwym praniem usunąć większą część kurzu i pyłków. Sprawdzi się zarówno w przypadku delikatnych firan, jak i ciężkich dekoracyjnych zasłon.
Jakie jeszcze programy może mieć pralka? Oznaczenia na konkretnym modelu poinformują Cię o wszystkich dostępnych opcjach. Dodatkowe przyciski pozwalają na personalizowanie ustawień w zależności o potrzeb. Szczegółowe informacje na temat funkcjonowania pralki, łączenia i modyfikowania trybów znajdziesz w specyfikacji produktu lub dołączonej do niego instrukcji.
Przeczytaj także: Jaka temperatura w lodówce jest odpowiednia? Doradzamy, jak ją ustawić
Jak odpowiednio dobrać programy prania?
Programy w pralce to spore udogodnienie. Dzięki nim nie musisz każdorazowo dopasowywać poszczególnych ustawień – temperatury wody, prędkości wirowania, płukania czy wielu innych funkcji. Domyślne tryby uwzględniają potrzeby najpopularniejszych rodzajów tkanin występujących w każdym domu. Jeżeli jednak zajdzie taka potrzeba, możesz przy pomocy kilku kliknięć jednorazowo zmodyfikować program i dostosować go do bieżącej sytuacji, np. dodając pranie wstępne lub wybierając podwójne odwirowywanie.
Jak prawidłowo wykorzystać programy pralki? Zacznij od tego, aby dobrać właściwy tryb pracy urządzenia do rodzaju tkanin we wstawianym praniu. Zwróć uwagę również na środki, jakie wlewasz lub wsypujesz do szufladki. Niektóre programy pomijają np. pobieranie płynu zmiękczającego do płukania, ponieważ ten negatywnie wpływa na stan materiału. Dotyczy to zwłaszcza odzieży sportowej oraz biustonoszy.
Podczas prania białych, czarnych oraz intensywnie wybarwionych ubrań warto zatroszczyć się o preparaty zapobiegające utracie koloru.
Programy w pralce – jak prać, by zadbać o sprzęt i ubrania?
Sortowanie odzieży oraz dobieranie programu prania początkowo może wydawać się trudne i czasochłonne, ale z czasem z pewnością nabędziesz wprawy w obsłudze swojego urządzenia. Praktyka pomoże Ci również szybciej rozpoznawać tkaniny i wybierać odpowiedni dla nich tryb prania.
Odpowiednia pielęgnacja ubrań to nie wszystko. Aby pralka prawidłowo pełniła swoje funkcje, warto zadbać również o jej stan techniczny. W innym wypadku po pewnym czasie użytkowania może dojść do usterki wymagającej kosztownej naprawy lub nawet wymiany urządzenia. Co zrobić, żeby temu zapobiec? Systematycznie korzystaj ze specjalistycznych preparatów konserwujących i odświeżających pralkę. Dzięki temu usuniesz z jej wnętrza resztki zanieczyszczeń, środków piorących oraz osad z kamienia. W ten sposób sprzęt zachowa pełną sprawność i będzie Ci niezawodnie służył mimo upływu lat.
Jak prać w pralce? Wybierz niezawodną pralkę ze sklepu NEO24.PL
Zakup pralki to niemała inwestycja, dlatego warto postawić na sprawdzone modele. Powinny one cechować się zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań wpływających na jakość prania oraz koszty eksploatacji. Zastanawiasz się, jaką pralkę wybrać? Poznaj godne Twojej uwagi propozycje z oferty sklepu internetowego NEO24!
Jeżeli szukasz inteligentnego urządzenia wyposażonego w najnowsze technologie, Twoje oczekiwania spełni pralka Samsung WW80T754ABH. Urządzenie o standardowej pojemności 8 kg oferuje aż 23 programy, które dowolnie spersonalizujesz. Pracą sprzętu możesz sterować zdalnie przez dedykowaną aplikację. Pralka osiąga nawet 1400 obr./min, pobierając minimum prądu dzięki wysokiej klasie energooszczędności.
Równie ciekawą propozycję stanowi pralka Bosch i-Dos WAU24S6KPL. Ma nieco większy bęben (9 kg), przez co działa wydajnie, proponując aż 15 programów z maksymalnym tempem wirowania 1200 obr./min. Urządzenie ma także funkcję pauzy z możliwością dołożenia prania.
Na uwagę zasługuje też pralka Samsung WW70TA026AH o pojemności 7 kg. Przy jej pomocy wykonasz pranie w 14 trybach, zaś bęben może wirować z prędkością nawet 1400 obr./min. Urządzenie również należy do klasy A+++, więc nie musisz obawiać się o rachunki. Podobne parametry ma pralka Electrolux EW6F448BUP, która dodatkowo wykorzystuje technologię SensiCare, zapobiegającą mechaceniu się tkanin.
Szukasz funkcjonalnego sprzętu do prania w przystępnej cenie? Pralka Beko EWUE8736N to model ze sporą ilością zalet. W jej pojemnym bębnie (8 kg) wypierzesz nawet najdelikatniejsze tkaniny w bardzo sprawnym tempie dzięki innowacyjnej metodzie AquaTech™. Urządzenie łatwo obsłużysz za pośrednictwem aplikacji na telefon. Pralka wyróżnia się sporymi drzwiczkami o średnicy aż 34 cm – dzięki temu bez trudu załadujesz do bębna duże pranie lub masywne tekstylia, np. pościel i zasłony.
Dowiedz się również: Jak suszyć pranie zimą? Podpowiadamy, jak należy to robić!
Jak prać w pralce? Postaw na odpowiedni program!
Sprawne, skuteczne i bezpieczne dla tkanin pranie nie musi być trudnym wyzwaniem. Wystarczy, że zapoznasz się z możliwościami swojego urządzenia i zastosujesz nasze wskazówki dotyczące doboru programu. Po kilku praniach z pewnością dostrzeżesz różnicę – nie tylko w efektach, ale i we własnym podejściu do tego obowiązku. Postaw na wygodne rozwiązania, które usprawniają dbanie o czystość Twojej garderoby!
Przeczytaj również inne artykuły o podobnej tematyce na naszym blogu:
• Pralka do małej łazienki – na co zwrócić uwagę przed zakupem?
• Pralka vs mała łazienka – jakie urządzenie będzie najlepsze?
• Jaką pralkę kupić? Kompleksowy poradnik
• Jak wyczyścić pralkę? 4 skuteczne sposoby
• Wszystko co musisz wiedzieć wybierając pralkę
• Domowe urządzenia energooszczędne – zadbaj o planetę i rodzinny budżet!
• Suszarka i pralko-suszarka – czy warto mieć w domu sprzęt do automatycznego suszenia?
• Jaka suszarka do prania? Ranking najlepszych urządzeń
Zaktualizowane: